Mortal Cabinet – Necrotica – Recenze

MORTAL CABINET - Necrotica front

Recenze na Album od Mortal Cabinet – NECROTICA

 

T: Naposlouchali jsme opravdu hodně hodin v kuse, jelikož není toto album čistě spadající pod HorrorCore žánr a tak jsme chtěli být co nejvíce objektivní. Je to zcela něco nového a díky mixu více žánrů a stylů toto album ne každého zaujme a sedne mu. Minimálně na poprvé…

Chce to se zaposlouchat a mít chuť a vůli. Určitě to začne bavit o stupeň více v okamžik, kdy začnete vnímat více samotný text, respektive čím více ho budete znát – tím víc vás to vtáhne. Ne vždy je textu totiž ze začátku rozumět a chce to se ze začátku hodně zaposlouchat nebo se podívat na psaný texty tracků (ZDE).

Osobně nejsem posluchačem Vanessy ani Masters Hammers, tedy black metalu ani EBM. Ani jedno z toho mě nezaujalo. Ale i tam musím říct, že se určitě album povedlo a naštěstí to není propadák jak se někteří obávali. A jsem upřímně rád, že vzniklo něco nového se špetkou horrorcoru, a to díky Startovači a hlavně podporovatelům, kterých bylo skoro 500 a vybrali na album víc jak 400k, což bylo o dost víc než základně požadovaných 300k. U mě si získá místo na flešce v autě a sem tam si to k řízení pustím, ke srážení chodců na přechodu to bude ideální podklad.

by

TORQUE666

 

P: Album Necrotica startuje buransko-českým motivem s podobně laděným textem: „Každý den ráno vstávám a oblékám si čistý rubáš, zlehka odcházím tam, kde se zastavil čas“ v tracku Cirkus mrtvých. Situaci částečně zachraňuje brutální nástup maskovaného uvítácího výboru. „Crowley” začíná nápaditěji, ale rytmicky temné budování okultní atmosféry přeruší vynucený přechod v první minutě.

 

 

Nástup rychlé flow je sama o sobě poctivá, ovšem zde vůbec nezapadá, především pokud se o ni pokusí někdo jiný než mistr rapper. Poté přichází potřeba dohledávání textu (nejen v tomto případě). Přitom nekompromisní „Deviace, deflorace, kozla kopulace“ zní správně přímočaře.

 

Prohrabáváním basových strun začiná hudebně poněkud odlišný track – „Menší zlo“. Společné s předešlými má svůj buranský nádech, tedy výborná parodie na hospodské rockové kapely. Rapový přechod s nintendo soundem omlouvá následující zvyšující se kvalita alba. S „Baterií kurev” se začíná šířit temnota, z které se sápají chapadla undergroundového satirického monstra.

 

 

Ta potvora mě znenadání chapadlem chytne za nohu a vymlátí hlavu nepochopitelným elektronickým efektem křičíc na mě „grimasa, do masa“ a zase pustí. Uklidní mě roztomilé vybrnkávání melodie a střídání vokálistů i když ne rovným dílem funguje dobře. Šílenost!

V Hlavonožci se těžkopádným tempem nese výborný kosmický motiv. Z prachsprostého hejtu na mainstream přichází cynicky chladná misantropie na lidskou blbost. Z hejtu do hejtu – průměrný lyrický motiv „Nenávidím svůj job” s vyjímečně dobrou zápletkou a chytlavou melodií, je správně psychopaticky a elektronicky sladěn.

 

12074763_437448809780325_8554904689150908299_n-z videoklipu Černý myslivec

 

Hejterskou auru přerušuje úchylně komický „Černý myslivec”, naneštěstí zbytečne překombinovaný a nezajímavý, arci chudák Babička by z té progrese zajisté zmagořila. Na předešlou láskyplnou skladbu plnou „kund prokletých“ a „žhavýhych ocasů“ navazuje černohumorná okultní „Láska a hniloba”. Chytlavá rytmická atmosféra prožraná hnilobou rozhodně neurazí.
Náboženství si neodpočine a dostane pěkně na prdel od tracku „Boží stáda”. Bez výčitek a s charakteristckým hudebním motivem Mortal Cabinet s jasným poslestvím rozebírá historické i aktuální téma, stejně jako v tracku „Televangelista”. V něm, s podivně parodickou melodií zruší naši nekromanští kolegové všechny léčitelské, duchovní a telemarketingové sráče. Jako frustrovanej cynik jsem si připadal při poslechu předigitalizovaného „Pojď a ignoruj to“.

 

 

Pokud byl účelem tracku navodit podobnou náladu, tak se mu to povedlo. Starozámecké outro „Orgie Iluminátu“ jako z béčkového horroru, možná až příliš pomalu, buduje atmosféru, ale po první třetině táhlého intra se dostane zadostiučinění všem nedočkavcům a track správně bodá jako nožem do ucha. Konec je učiněná šílenost.

 

Závěrem?

Celkově mám z poslechu rozporuplné pocity. Album Necrotica na působila příliš sterilně a překombinovaně, chybí v ní více stěžejních a zapamatovatelných momentů. Přechody zní někdy až moc násilně a křečovitě. Na druhou stranu jako cynická, ale nevýrazná satira funguje lépe. Milovníci experimentální elektronické hudby si jistě přidají o bod či více k finálnímu hodnocení. Pro nás ostatní pujde o hůře stravitelný produkt. Co vytýkám hudební stránce, to se nedá vytknout stránce textové, která je promyšlená a mrtvolně chladná.

by

Pecza


info:

Mortal Cabinet

info:

Album


Líbí se ti album?

Již jsi hlasoval(a)!

 


 

Přímý odkaz na tento článek: https://horrorcore.cz/mortal-cabinet-necrotica-recenze/

Napsat komentář