Evil Dope – Produkt doby – Recenze

cover-evildope

Evil Dope – Produkt Doby

Pokud se Marónovo album nese v duchu nihilismu a všeprostupující beznaděje, Produkt Doby z dílny Evil Dopa, člena grupy Terror Crew, je možná o něco hmotnější a reálnější. Desku od počátku provázejí silné beaty, které v posluchači navozují atmosféru dekadentního realismu a pocity, že se zrovna nachází na tom „správném“ místě. Tahle deska potěší spíše lidi, kteří jsou zaměření na hmatatelnější věci než je tomu u El Maróna.

Ptali se mě – Úvod slibuje velmi silnou desku. Od prvopočátku jde slyšet, že se jedná o trochu jinou a reálnější tvorbu než je Marónovo album Doktor Smrt.

 

Evil D – Osobní zpověď plná negativních pocitů a bolesti. Evil D nakládá v tak rychlém sledu, že se sám do svých rýmů občas zamotá a nedokáže se z nich vymotat. Má ovšem co říct a každý posluchač by měl najít svou diagnózu, se kterou se rád identifikuje.

 

STOP – Český hip-hop je plný sraček, hoven a buzerantského sténání a naříkání. Jedná se o hodně pravdivý text. Pokud vás česká rapová scéna sere tak jako mě, tak je tento song určen právě vám. A že nás není málo.

 

Produkt Doby – Všichni jsme pouhým produktem doby, jsme nechutný a špinavý lidský odpad a všichni si za své beznadějné bytí můžeme sami. Všichni jsme viníci. „Princip rovnováhy je podstata všeho.“ Docela filozoficky silný text, který ve mně trochu navozuje atmosféru 12 opic od Terryho Gilliama.

 

Blíž než si Myslíš – Atmosféra songu je temná a ponurá, ale svým zvráceným způsobem krásná. Něco jako hranice mezi láskou a poruchou osobnosti, která je znázorněna v tomhle příběhu.

 

Mám Nabitou Gun – Je song, který mě textově tak trochu minul a osobně si radši poslechnu „originál“, ale Evil Dopova flow to trochu zachraňuje.

 

RAPGENIK – Song se nese v podobném duchu jako STOP, ale má poněkud brutálnější styl a o to víc se mi líbí. Český rap je plný špíny, ale deratizátor Evil D to za nás všechny líné sráče vyřeší.

 

Doggy Doggy Wuf Wuf – Zrovna tahle věc mě naprosto míjí. Možná jsem tomu jenom nepřišel na chuť nebo mi nesednul styl, ale není to můj šálek kávy. Ale jsou tu docela vtipné rýmy.

 

ZTRACENEJ (FEAT. HAADES) – Můj nejoblíbenější song na albu. Existencionální otázky, které si pokládáte, a které nemají žádnou odpověď, jsou tématem tohoto beznadějného trápení zhudebněného skvělým způsobem. A jestli Evil Dope působí svou existencí poněkud stísněně, tak přijde v pravou chvíli Haades, který svými originálními a jedinečnými rýmy: „Bloudím jak dítě, co ztratilo mámu v nákupáku, zůstal jsem tam a místo mě šel domů nákup,“ dává najevo, že on je pánem tohoto songu.

 

Real Shit – Deprese, nesmyslné vztahy a nechuť k životu a jakékoliv smysluplné činnosti. To je zajímavým námětem pro tenhle song, který ale dle mého názoru mohl být zpracován daleko lepším způsobem.

 

Čecháčství – Kvalitně deprimující beat a otázka patriotismu. Tenhle text naprosto přesně vystihuje náš národ. Zaprděnost a totalitární smýšlení, u píva nadávající vlastenci, poslušnost systému, bonzáctví a přizdisráčství. Tohle se Evil Dopeovi povedlo na jedničku, zapomeňte na Horrorcore, tohle je naprosto real text.

 

Evil Román – Opět hodně real a aktuální text o alkoholicích s malým pérem a velkým egem a submisivních blbkách, které si nechají všechno líbit. Vzhledem k tomu, jak často se podobné věci stávají, tak dávám Dopeovi opět palec nahoru.

 

Systém je Proti Nám – Typická věc o Iluminátech a zednářích, kteří nás (ne asi úplně tajně) ovládají. Každý politik je zaprodaný elitám a korporacím. Není to úplně špatné, ale jsou daleko lepší songy na tohle téma a myslím si, že náš rap se tomu zahraničnímu v tomhle směru prostě vyrovnat nemůže (Vinnie Paz, Immortal Technique, Lowkey, apod.). Líbí se mi určitý odkaz na Kryla, ale celý song mi přijde tak nějak na silu, ale pořád je to lepší než cokoliv od Revolty.

 

ZNK MYSTERY (FEAT. ŘEZNÍK, DESADE, HAADES) – Stará dobrá ZNK spolupráce. Vždycky rád slyším tyhle týpky pohromadě a Řezníkova sloka je hodně dobrá, ale Haades je pro mě opět top na tomhle kolabu.

 

Všichni Zkápnou – To je věc jistá. Je to vlastně jediná jistota na tomhle světě. Občas je trochu třeba uvolnit trochu agrese a vyřídit si staré účty. Až nakonec propukne „suicidální mánie!“

 

 

By

Jaroslav Krejčiřík

FULL ALBUM níže nebo můžeš Doupa podpořit a koupit  ZDE

Přímý odkaz na tento článek: https://horrorcore.cz/evil-dope-produkt-doby-recenze/