El Marón – Doktor smrt – Recenze

El Marón – Doktor smrt – Recenze

maxresdefault

 

 

Album „Doktor smrt“ už není ten klasický horrorcore, u kterého se pousměji při poslechu v autě se zdánlivými osobami, které považuji za své přátele. Má daleko temnější a autentičtější atmosféru osobní zpovědi. Materiál naservírovaný na krvavém vinylu by si měl prožít každý sám uvnitř zavřené místnosti. Stejně jako si smrt prožije každý sám, měl by přistupovat stejně s doktorem Smrťákem.


El Marón se v intru slušně představí jako správný egomaniak a střed vesmíru. Zasvětí posluchače do bezvýznamnosti lidských stanovisek a postojů.

Jediné co nás spojuje a co máme všichni společné je… “Doktor smrt“.
Ďábelským beatem začíná druhá, už plnohodnotná skladba. Vidím silnou analogii této skladby s brutální scénou: „střetem s gangem sekerníků“ z filmového snímku „Snowpiercer“, ze kterého je rovněž vypůjčen motiv beatu. Přechod hrdinů filmu do dalšího vagónu a tvrdý střet s realitou je tak paralelou k radikální skepsi a nenávisti ke všemu pomíjivému štěstí ve skladbě. Nihilismus čiší z každého jediného vyřčeného slova a úderu beatu. Homicidní tendence vyvrcholí v osobitější formě ve skladbě: „Jednou tě zabiju“. Zvolnění tempa po předchozí brutalitě tak nahradí chladný beat středního tempa a přímočarý vražedný text. K této skupině mordu bych zařadil i píseň „Loví se dobře“, řemeslně dobře zvládnutou psychopatickou řezničinu.
Člověk ze staré školy uvítá skladbu „Ema kůůl“, věnovaný všem „cool“ lidem, stejně tak „Letní hit“ figuruje na desce jako odlehčený přechod mezi intenzivní aurou smrti v úvodu a závěru.

Poté, co jsem si pokýval svou sentimentální hlavou v rytmu beatů letních hitů, přichází hořké probuzení. Hypnotická skladba „Drogy jsou dobré“ s hostujícím Haadesem je jako jízdou po ztracené dálnici. Přerušované jízdní pruhy se jeden po druhém ztrácejí a splývají v jedno. Jsou to vůbec jízdní pruhy nebo ztrácející se lajna skrz nosní sliznici? Už nejsou žádné zábrany, smysly se zostřily a jsou připraveny na „Smrt art“. Ten je bezohlednou kanonádou slov s rituálně-totemickým přechodem. El Marón se v předchozí věci poměrně slušně rozjel. Ve svých rapperských dovednostech tak pokračuje ve skladbě „Seš napiču“, který rozhodně napiču není, protože refrén: „táhní do hajzlu“ je jedním s nejsilnějších momentů alba. Kadenci slov by tak mohl závidět nejeden vyvolávač dražby. Společně tak s Curwou a DeSadem boří čtvrtou stěnu a osobitě komunikují s posluchačem. Jak je to s nesmyslnost lidského pokolení a touhu po moci mi vysvětlil feat s Řezníkem ve skladbě „Konec moci“, v poslední anti-natalisticky nalazené skladbě pomyslného středu desky.

Závěrečnou část alba otevírá skladba: „Smrt už mě vítá“ s chytlavým refrénem, při kterém si živě dokážu představit aktivní nihilismus koncertního sálu vítající smrt. Pokud by se ovšem nemělo z případného koncertu stát panoptikum masových orgií a sebevražd, tak by poslední písně čtyři písně: „Boží sud“, „Oběšenec“, „Horší než smrt“ a „Odevzdat život“, neměly být nikdy hrány živě. Považuji je za vyvrcholení desky, v čele s písní „Oběšenec“. Samply houpajícího provazu, skvělý pochmurný beat, naturalistický, sebevražedný text řízlý černým humorem. Už zde není sentimentální a nostalgické kroucení hlavou o minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Pouze smíření se společným osudem každého vědomí. Jen krev a maso. Spolu s pomalými beaty a upřímnými texty odchází ze světa každý z nás, stejně jako končí album „Doktor smrt“.

Doktor smrt“ je prohnilou misantropní deskou. Pokud nezvládneš křivého slova na svou bezcennou osobnost, nepouštěj si ji. Pokud nesneseš natvrdo řečenou nesmyslnost bytí a neexistenci pekla a ráje, nestahuj si ji. Pravdu o tom, že se tvá imaginární tvář rozplyne ve věčné temnotě a nedokážeš si to připustit? Deska je v tom případě věnována právě tobě a ani o tom nevíš.

 

Recenzi pro vás připravil

Pecza


Jako bonus pro čtenáře zde máme i jednu alternativní recenzi.

To z toho důvodu, aby jste měli více pohledů na El Marónovo CD.

Bonusová recenze zde

El Marón – Doktor Smrt

Jedním z nejkontroverznějších rapperů na naší scéně je k dnešnímu dni rozhodně El Marón, jeden z členů třebíčské grupy Masový Wrazi, která má svou militantní fanouškovskou základnu. Nebudu se zde ale moralisticky vyjadřovat k Marónovu činu, nýbrž bych rád ohodnotil jeho desku Doktor smrt.

Album otevírá Intro, které se již od začátku snaží v posluchači navodit správně negativní atmosféru, která je průvodcem celého alba.

Prvním právoplatným songem je Doktor Smrt, který mě zaujal především svým chytlavým refrénem.

“Chci tě porcovat v tvým bytě, chci ti vyříznout mý dítě, chci tě porcovat v tvým bytě, chci tě pak vynýst na smeťák v igelitě.” Tohle se zpívá v dalším songu Jednou tě zabiju. Co na to říct? Tohle je prostě pecka, od začátku do konce. Osobně můj druhý nejoblíbenější song na desce.

V dalším songu Ema kůůl se autor svým osobitým způsobem vyjadřuje k dnešním princeznám. Osobně mě tenhle song, ale moc nezaujal a považuji ho za nejslabší skladbu na albu.

Letní hit není zrovna tradičním letním hitem, které známe z televizních stanic. O to víc mě ale baví. Je zde perfektně slyšet Marónova úžasná flow.

Drogy jsou dobré, to všichni dobře víme, ví to i El Marón, ale hlavně to ví Haades a nebojí se svoje zkušenosti náležitě popsat.

Další věcí je Smrt art. Celému songu dominuje Marónova motorová huba, která se rozhodně jenom tak nezastaví. Víc mě ale tento song neoslovil.

Na featu je druhý člen MW Curwa a DeSade ze Sodomy Gomory. Prostě: “Seš napiču, tak táhni, táhni do hajzlu!”

Song Loví se dobře má možná hlubší myšlenku než si myslíte. Myslíte si, že jste v bezpečí? Tak si nezapomeňte dát svoje osobní údaje na internet a čekejte, co se stane.

Konec moci aneb Řezník na featu. Nicota, prázdnota, beznaděj. Tak to mám rád.

Podle mě je ale nejlepší věcí na albu jednoznačně Smrt mě vítá. Možná jsem divný, ale tenhle song mi vlastně nepřišel vůbec negativní. Spíše naopak. El Marón se dívá na smrt mnohem pozitivnějším způsobem než většina lidí.

Boží sud, co k tomu dodat? Docela filozofický text. Lidstvo by se mělo nad sebou zamyslet.

Oběšenec je perfektní skladbou s krásně tíživou atmosférou plnou bolesti a beznaděje.

Horší než smrt se nese v hodně depresivních vlnách a nese jasné poselství: Nenavážejte se do El Maróna, pokud chcete přežít ve zdraví.

Celé album stylovým způsobem zakončuje skladba Odevzdat život. Cítíte se jako na okraji propasti? El Marón vám poradí, co s tím.

Když si vezmu album jako celek, je rozhodně originálním počinem ve světě hudby. Dle mého názoru album překračuje hranice Horrorcoru a nese se spíše ve filozoficko-nihilistickém duchu. Kdyby Nietzsche ještě žil, určitě by si tohle album koupil. Originální texty, zajímavé rýmy a flow, to je El Marón.

Hodnocení: 8/10

By Jaroslav Krejčiřík

 

 

– info –

El Marón

Album

Doktor Smrt


Přímý odkaz na tento článek: https://horrorcore.cz/el-maron-doktor-smrt-recenze/